Stacionarni agregati so kombinacija motorja (dizelskega, plinskega ali bencinskega) in alternatorja, zasnovana za proizvodnjo električne energije. Ti kompleti se pogosto uporabljajo kot rezervni vir napajanja v primeru izpada električne energije, prav tako pa so primerni za uporabo na oddaljenih lokacijah, kjer ni dostopa do električnega omrežja.
Dizelski agregat za elektriko deluje tako, da dizelsko gorivo pretvori v električno energijo. Motor z izgorevanjem dizelskega goriva poganja agregat, ki nato to mehansko gibanje pretvori v električno energijo preko alternatorja.
Kazalo vsebine:
Prednosti industrijskih in komercialnih generatorjev
Nakup stacionarnega agregata prinaša številne koristi, še posebej v industrijskih in komercialnih okoljih. Trije ključni razlogi za njihovo uporabo so: pomanjkanje drugega vira električne energije, nezadostna zmogljivost obstoječega komercialnega dobavitelja in potreba po dodatnem viru napajanja v primeru izpadov električne energije. Takšni izpadi lahko resno vplivajo na različne organizacije kot so bolnišnice (kjer je kritična spremljanje pacientov in življenjska podpora), podatkovni centri (z izgubo podatkov), pisarne in stanovanjske stavbe (z izpadi elektrike, razsvetljave in dvigal) ter proizvodni obrati (z izgubo proizvodnje, surovin in izdelkov).
Razlika med kW in kVA
Kilovat (kW) in kilovolt-amper (kVA) se razlikujeta po faktorju moči. kW je enota za realno moč, medtem ko kVA predstavlja navidezno moč, ki vključuje tako realno kot reaktivno moč. Standardni faktor moči za trifazni agregat je običajno 0,8, vendar se lahko giblje med 0 in 1. Zaradi vključene jalove moči bo vrednost kVA vedno večja od kW. V ZDA in nekaterih drugih državah, ki uporabljajo 60 Hz, se za generatorje pogosto uporablja kW, medtem ko večina drugih držav uporablja kVA kot referenčno vrednost. kW je dejanska izhodna moč, ki jo lahko generator proizvede glede na moč motorja, kVA pa predstavlja celotno zmogljivost agregata. Običajno so naprave na agregatih označene z obema vrednostma.
Frekvenca električnega toka, izražena v Hertzih (Hz), je odvisna od države, v kateri se nahajate. V ZDA, Latinski Ameriki in nekaterih državah Bližnjega vzhoda je standardna frekvenca 60 Hz, medtem ko večina preostalega sveta uporablja frekvenco 50 Hz.
Stanje pripravljenosti in največja moč
Rezervni stacionarni agregati so zasnovani za uporabo v nujnih primerih, kot so izpadi električne energije. Namenjeni so za aplikacije, kjer je običajno na voljo zanesljiv vir energije, ki pa lahko občasno odpove. Ti agregati se aktivirajo le ob izpadih in se redno testirajo ter vzdržujejo.
Stacionarni agregati z največjo močjo so namenjeni za neprekinjeno delovanje in se uporabljajo kot glavni vir energije, ne zgolj kot rezervno napajanje. Ti agregati se najpogosteje uporabljajo v industrijskih panogah kot so rudarstvo ter naftne in plinske operacije, še posebej na oddaljenih lokacijah brez dostopa do električnega omrežja.
Neprekinjeno delovanje
Neprekinjeno delovanje agregata je podobno osnovni moči, vendar z omejitvijo na konstantno obremenitev brez zmožnosti preobremenitve. Primarna moč omogoča neprekinjeno napajanje pri spremenljivih obremenitvah in vključuje možnost kratkotrajne preobremenitve za približno 10 % večje zmogljivosti. Razlika med neprekinjeno in osnovno močjo je v tem, da je osnovna moč zasnovana za neprekinjeno delovanje pri konstantni obremenitvi, medtem ko primarna moč vključuje variabilne obremenitve.
Izbira stacionarnega agregata, ki bo zadovoljil vse vaše potrebe po energiji, je ključnega pomena. Ne glede na to, ali potrebujete agregat za neprekinjeno delovanje ali za uporabo v stanju pripravljenosti, mora biti dovolj zmogljiv za vaše specifične zahteve. Neustrezen agregat lahko povzroči napačno delovanje in celo poškoduje priključene naprave. Pravilno določanje velikosti industrijskega ali komercialnega agregata je kompleksno in zahteva upoštevanje številnih dejavnikov.
Izbira tipa in velikosti agregata
Obstaja veliko vrst generatorskih kompletov, vključno z enofaznimi in trifaznimi enotami, prenosnimi, stacionarnimi in najemnimi agregati. Lahko so osnovni modeli z ročnim zagonom, samodejnim zagonom ali za neprekinjeno delovanje. Na voljo so v odprtih ali zaprtih različicah, z zvočno izolacijo, na drsnih podstavkih ali s priklopnimi napravami.
Ocenjevanje in primerjava ravni hrupa
Za primerjavo ravni hrupa agregatov uporabite vrednosti, izražene v dB(A) LWA. To je standardizirana meritev zvočne moči opreme, ki omogoča natančno primerjavo. Druge vrednosti v decibelih, brez simbola LWA, predstavljajo raven hrupa, izmerjeno na določeni razdalji, kar lahko povzroči različne rezultate glede na položaj merilne točke.
Agregati, ki delujejo na gorivo, proizvajajo izpušne pline, kar pomeni emisije. Regulacije glede emisij se razlikujejo glede na vrsto goriva, velikost in uporabo agregata. Referenčni standardi za industrijske in komercialne agregate izhajajo iz gospodarskih partnerstev in direktiv EU, ki določajo specifične zahteve glede emisij za različne tipe in uporabe agregatov.
Drugo v isti kategoriji:
- Agregat Predator 2000 uporablja invertersko tehnologijo
- Lažje pridobivanje medu z ekstraktorjem
- Nakup električnega grila
- Ogrevanje in ohlajanje bivalnih prostorov s klimo
- Hrepenite po prhi s toplo vodo v vašem kampu?
- Pametna razporeditev zunanjih svetil za vsak dom
- Najenostavnejšo košnjo trave zagotavlja kakovostna robotska kosilnica